Ağız Çene ve Yüz Yaralanmaları

Ağız Çene ve Yüz Yaralanmaları

Vücudumuzda en çok dikkat edilmesi gererken noktalardan biri de başımızın ön alt kısmıdır. Çünkü bu bölgeler yaralanmalara müsait ancak yaralanma olmaması gereken bölgelerdir. Ağız çene ve yüz yaralanmaları vücudumuza mikrop ve diğer virüs, bakteri gibi zararlı maddelerin ulaşımını kolaylaştırmaktadır. Eğer bir insan sıklıkla ağız çene yüz yaralanmalarına maruz kalıyor ise biliyoruz ki bu insanın birçok hastalığa da yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle de ağız çene yüz yaralanmaları dikkat edilmesi gereken bir durumdur.  Ağız çene ve yüz yaralanmaları konusunda örnek verirsek vücudumuz öğütme işlemini dişlerimiz ile yapmaktadır. Dişlerimiz iskeletler üzerinde çene kemiklerine bağlı olarak oluşmaktadır. Eğer çene kemiklerimizde bir yaralanma ve zedelenme olursa vücut için gerekli olan fiziksel sindirim gerçekleşemez. Aslında yüz yaralanmalarında iz kalmaması için de birçok kişi insan ve bilim insanı bazı çalışmalar yürütmektedir. Bu durum da bizlerin sağlık problemleri yaşamasına neden olur. Bu duruma ağız yüz çene cerrahisi tarafından da müdahale edilmektedir.

Çene Yaralanması

Çene yaralanması birçok sebepten kaynaklı olarak gerçekleşebilmektedir. Bu durumlar; düşmek, çarpışmak, atlamak gibi bilinci olmayan eylemlerde yaşanabildiği gibi; kavga ve arbede gibi farklı durumlardan dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı oluşan çene yaralanması, yüz üzerindeki derinin yaralanma izlerini tamamen kapatamamasına da yol açmaktadır. Yüz yaralanmalarında iz kalmaması için öncelikle doğru bir pansuman yöntemi uygulanmalıdır. Bunun sonucunda ise belli gereksinimlerle orantılı olarak belli müdahalelerin yapılması için uzmanlara hastanın ulaştırılması gerekmektedir. Ağız çene ve yüz yaralanmaları bu koşullarda incelenmelidir. Çene cerrahisi uzmanı çene yaralanması sırsında iz kalmaması için gerekli bilgi ve donanıma da sahiptir. Bu nedenle bu şekilde bir uzmana başvurmak en anlamlısı olacaktır. Bursa ağız çene ve yüz cerrahisi anabilim dalı bu durumları incelenmektedir. ömür boyunca izini taşıyacağınız kalıcılığa sahip olabilmektedir.

Yüz Yaralanmaları

Yüz insanın diğer insanlar için görülmekte olan sosyal kimliğidir. Ancak günümüzde birçok sebepten ötürü birçok yaralanma oluşabilmektedir. Yüz üzerinde yaşanan yaralanmalar sonucunda bazı kalıcı izler taşınmasına yola açabilmektedir. Bu durum da tıp biliminde çene cerrahisi alanını doğurmaktadır. Yüz yaralanmaları; çene yaralanması, ağız yaralanması gibi çeşitlerle de ifade edilmektedir. Bu durum kişilerin sosyal çevreleri açsından oluşabilecek ön yargılardan rahatsız olmaktadır. Ağız, çene, yüz yaralanmaları gerekli veriler ışığında tedaviler üretilen bir alandır. Bu nedenle çeşitli sebeplerden ötürü yaşanabilecek olan bu durumların da engellenmesini sağlamak üzere sağlıklı bir tıbbi imkân oluşturulmaktadır. Ağız, çene, yüz yaralanmaları konusu tıp alanında belirli çalışmalar yapılan bir durumdur. Bu duru sadece kasıtlı sebeplerden değil dövüş sporcularının da karşılaştığı bir durumdur. Sporda yüz yaralanmaları dolayısıyla sporcuların kariyerleri ve görüntüleri açısından da soru yaşadığı bir sorundur. Bu durum yüzyıllar içerisinde yaşanmakta olan birçok sorunun bir getirisidir. Bu sorun da bilimin yaratmış olduğu yüz yaralanmaları konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini göstermektedir.

Ağız Yaralanmaları

Ağız yaralanmaları sonucunda oluşmakta olan belli tıbbi problemler bulunmaktadır. Bu durum ağız yapısının bazı zararlı maddelerin girebilmesi ve bu yaralanmalar sonucunda ağız yapısı içerisinde bazı besinlere yapışarak midemize geçebilmektedir. Ağız çene ve yüz yaralanmaları da bu alanda incelenmektedir. Ya da yaralanmalar sonucunda oluşan kan ve damarlar içerisinde sızarak bazı rahatsızlıklara ve iltihaplara sonuç verebilmektedir. Bu tür yaralanmalar ve bozulmalar ağız, yüz, çene cerrahisi tarafından ilgilenilmektedir. Ağız yüz çene cerrahisi konusunda buraya başvurulan insanların sağlıklı bir tedavi almalarını sağlamaktadır. Tedavi bunların birçok alan ve gerçekler konusunda incelenmesine yol açmaktadır. Tedavinin bulunması için gerekli çalışmalar uzmanlar tarafından uygulanmalıdır. Ağız yüz çene cerrahisi neye bakar? sorusunun cevabı budur. Bebeklerde de ağız içi yaralanması konusu da bu dalın çalışma alanı içerisinde incelenmektedir. Bebekler bağışıklık sistemleri gereğince de bazı durumlarda savunmasız olabilmektedir.