Ağız, Çene, Yüz Tümörleri ve Kistleri

Ağız, Çene, Yüz Tümörleri ve Kistleri

Ağız bölgesinde değişiklikler kolay fark edilebildiği için, ağız kanserleri erken dönemlerde saptanabilir. Kişinin yaptığı düzenli incelemeler ağız kanserlerinin erken fark edilmesini ve iyileşme şansının yükselmesine yardımcı olur.

Ağız kanserine neden olan faktörler:

Araştırmalar ağız kanserlerinin gelişimine pek çok faktörün katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. En önemlileri sigara ve alkol tüketimidir. Bunlardan başka kötü ağız hijyeni, uygun olmayan protezlerin ve dişlerin keskin kısımlarının neden olduğu irritasyonlar, yetersiz beslenme, bazı kronik enfeksiyonlar ve bu faktörlerin kombinasyonları ağız kanserlerinin gelişimine katkıda bulunur. Sigara içenlerde ağız kanserleri görülme olasılığı içmeyenlere oranla dört kat fazladır. Aynı zamanda tıp dünyasında, pipo veya sigara tüketimi sırasında oluşan ısının dudak kanserlerine yol açtığına inanılmaktadır.

Ağız kanserleri görülme olasılığı fazla olan kişiler, kırk yaş üzeri kişiler, alkol ve sigara tüketimi fazla olanlar ve tütün çiğneyen kişilerdir.

 

Aylık kontrollerinizi yapın

Ağız diş çene yüz cerrahları herkese her ay kendilerini düzenli muayene etmelerini önermektedir.

Eğer yüksek risk grubunda iseniz senelik olarak bir diş hekimi veya ağız çene yüz cerrahına kontrole gitmelisiniz.

İyi bir ışıklandırma ve bir ayna ile gerçekleştirilen ağız kontrollerinin içeriği;

 • Hareketli proteziniz varsa çıkarınız
 • Dudaklar ve dişetlerinizi gözle ve elle muayene ediniz.
 • Başınızı geriye doğru eğin ve damak kısmınızı gözünüz ve eliniz ile muayene ediniz.
 • Yanaklarınızı dışarıya doğru çekiniz ve yanaklarınızın iç kısmı ile dişetlerinizin arkalarını inceleyiniz.
 • Dilinizi dışarı çıkarın ve bütün yüzeylerini inceleyin.
 • Çenenizin altındakiler de dahil olmak üzere boynunuzun her iki tarafındaki lenf bezlerini ellerinizle inceleyin.

 

Erken tanı ve tedavi iyileşme şansını arttırır.

Ağız kanserleri açısından kendinizi kontrol ederken aşağıdakilere dikkat ediniz.

 • Ağız dokularındaki beyaz lekeler lökoplaki
 • Kırmızı lekeler eritroplaki
 • Kırmızı ve beyaz lekeler eritroplaki
 • Kolay kanayan ve iyileşmeyen yaralar
 • Ağızda normal olmayan kalınlaşma veya şişlikler
 • Kronik boğaz ağrısı veya ses kısıklığı
 • Çiğneme ve yutkunmada zorluk
 • Boyunda kitle veya şişlik

Bu belirtilerden herhangi birisi varsa ağız çene yüz cerrahınıza başvurunuz. Eğer ağız çene yüz cerrahınız da normal olmayan bir durumdan şüphelenirse biyopsi yapabilir. Biyopsi işlemi şüpheli dokudan bir parça alınıp, mikroskobik inceleme için patoloji laboratuarına gönderilmesi şeklinde yapılır. Biyopsi işlemi sonrasında kesin tanı konulur. Biyopsi raporu sadece teşhise yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda tedavi planı açısından da doktora yol gösterir.

Ağız bakımı Hakkında

Ağzınızın vücudunuzun en önemli erken uyarı sistemi olduğunu unutmayın. Herhangi bir şüpheli şişlik veya ağrıyı göz ardı etmeyin. Anormal bir değişiklik fark ederseniz muayene için randevu alınız. Tamamen iyileşme için erken tanı ve tedavi çok önemlidir.

 

Çene kisti cerrahisi nedir?

Ağız içinde herhangi bir yerde odontojenik (diş kaynaklı) kistler oluşur. Ağrı veya şişliğe sebep olarak hasta tarafından farkedilir veya hiç farkedilmeden oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Çene kistinin bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne göre tedavi yöntemleri farklılıklar gösterse de ağız ve diş cerrahları tarafından alınmaları gerekir.

 

Çene kistleri ne tür sorunlara yol açar? Alınmadan bırakılsa olmaz mı?

Odontojenik kistler genellikle iyi huylu yavaş büyüyen oluşumlardır ancak zamanında müdahale edilmediği takdirde çok büyük boyutlara ulaşıp sinüs, burun boşluğu, sinir gibi normal anatomik boşluklara zarar verebilir veya malignite bulguları gösterebilir (kötü huylu tümörlere dönüşüm görülebilir).

 

Çene kisti cerrahisi nasıldır? Uyutularak yapılamaz mı?

Yapılan muayenede kistle ilişkili olduğu saptanan dişlere öncelikle kanal tedavisi yapılır. Kistin olduğu bölgede diş eti anestezik jellerle uyuşturulduktan sonra yine son derece ağrısız bir şekilde dijital anesteziyle uyuşturulur. Kiste ulaşımın en kolay olduğu yerden diş eti kaldırılır ve mümkün olan en az miktarda kemik kaldırılarak kiste ulaşılır. Tüm sınırlarından temizlenerek dikişlerle kapatılır ve kalan sağlıklı kemik iyileşmeye bırakılır. Kist daha önce iltihaplanmamışsa kemik toz konularak daha hızlı iyileşmesi sağlanır. Alınan parçanın ise patoloji laboratuvarında incelenmesi gerekir.

Çok büyük boyutlu olduğu saptanan çene kistlerinin genel anestezi altında alınması gerekir. Muayene esnasında doktorunuz işlemin nasıl yapılacağına karar verir.

 

Çene kistlerinin operasyonu ağrılı bir işlem midir?

Kist operasyonunun diş çekimi, implant gibi işlemlerden herhangi bir farkı yoktur. Etkili ve yeterli bir anesteziyle ağrısız bir şekilde yapılır. Sonrasında aynı diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi doktorunuz tarafından önerilen antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar ve antiseptik gargaralar kullanılır. Sık yapılan kontrollerle rahat bir iyileşme süreci geçirilir.