Dental İmplant Cerrahisi

Dental implant nedir? sorusuna verilebilecek en yakın cevap, olan dişlerin tekrar eski haline gelmesi için veya estetiğini tekrar sağlamak için çene kısmındaki kemiğe yerleştirilen yapay diş kökleridir. Diş implantları genellikle titanyumdan yapılır. Titanyum kullanılmasının sebebi ise tamamen doku dostu olmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte titanyum kullanılarak yapılan diş implantlarının çene kemiğine tutunmasını sağlamak için pürüzlendirme yapılmaktadır. Dental implant cerrahisi, hastaların çene kemiğine diş implantlarını yerleştirdikten sonra kemiğe hücresel olarak tutunmasını sağlamaktadır. Bu tutunma işlemi süreci 1 ila 6 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bu tutunma işlemi gerçekleştiğinde protez yani üst yapıyı hazırlama işlemine geçilir. Bu aşama tıpkı normal kesilmiş diş üzerine köprü veya kron yapma işlemlerinde olduğu gibidir.

Dental implant komplikasyonları ile adlandıran, kişilerde yanlış açılandırma veya yanlış konumlandırma gibi sıkıntılar söz konusu olabilir. Buna benzer durumlar ortaya çıktığında implant tedavisi gören kişi acilen hekimine başvurması gerekebilir. Dental implant komplikasyonları göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

Dental İmplant Nedir?

Dental implant nedir ve kimlere implant uygulanabilir sorusunun cevabı ise 18 yaşını doldurmuş aynı zamanda çene ve yüz yapısı oturmuş kişilere uygulanabilir olmasıdır. Günümüzde oldukça sık karşılaştığımız sıkıntılı durumlardan birisi de diş eksikliğidir. Bu durumda doğal dişlerin yerini alabilecek en iyi alternatif ise dental implanttır. Diş eksikliği yaşayan insanların ise dental implant nedir? sorusuna yaptıkları araştırmalar devam etmektedir. Mersin dental implant cerrahisi ile bu sektörde önemli yer edinmiş bir şehir olmakta ve birçok çalışması ile bilinmektedir. Diş implantları, doğru teşhis ve tedavi ile birlikte yeterli tecrübe, donanım ve bilginin birleşmesiyle, hastanın memnuniyeti açısından başarılı sonuçlar elde edildiği bir tedavi yöntemi olduğu görülmüştür. İstatiklere bakıldığı zaman dental implant materyalleri doğru ve uygun yerleştirildiği takdirde implantların kalıcı olduğu ve 5 yıllık başarı düzeyinin %95 civarında olduğu bilinmektedir.

Dental İmplant Markaları

Dental implant markaları, günümüzde dental implant cerrahisi tarafından istenilen tüm özelliklere uygun implant üretmeye odaklanmaktadırlar. İmplant sanayisi hastaların tedavi sürecindeki memnuniyetine odaklanmaktadırlar. Birden fazla olan dental implant markaları ağız ve diş sağlığı alanında hizmet vermeye devam etmektedirler. Bu markaların arasında herhangi bir kıyaslama söz konusu olmamakla birlikte implant tedavisi olmak isteyen kişilerin tercihine, tedavide kullanılacak olan malzemelerin kalitesine veya kullanım ömrüne göre değişiklik göstermektedir.  Dental implant cerrahisi alanında başlıca dental implant markalarından biri olan Medentica İmplant 2005 yılından beri faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir. Medentica İmplant özellikle son yıllarda implantların üst yapısını yapmasıyla bilinen bir markaydı. 2013 yılında Straumann Gruop bünyesine katılıp birlikte çalışmaya başladılar.

Dental implant cerrahisi için kullanılan diğer dental implant markaları arasında gelen Biomet 3i ise özellikle Amerika kıtasında çok kullanılmaktadır. Yapmış olduğu araştırmalar ve tezler ile birlikte kendisi ispatlamış bir marka olmaktadır.

Dental implant cerrahisi alanında bilinen bir diğer önemli marka ise İsveç menşeili Nobel Biocare’dir. Tüm dünyada en çok pazar alanına sahip bir markadır. Geliştirdiği “All On Four” sistemi ile sektörde öncü firmalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Atrofik dişsiz alt çenelerde geliştirdiği bu sistem ile başarısını ve güvenirliğini sürdürmeye devam etmektedir.

Dental İmplant Fiyatları

Dental implant fiyatları 2020 yılında Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenmektedir. Genel olarak Türk Diş Hekimliği Birliği kemik içi dental implant fiyat konusunda hekimleri bilgilendirir. Daha sonra belirlenen fiyatın üstüne seçilen implant markasının tutarı eklenerek dental implant fiyatları belirlenir. Dental implant cerrahisi, diş tedavisinde uyguladığı yöntemlerle birlikte fiyatlarda artış gözlemlenebilir. Bu durum dental implant cerrahisi tarafından kullanılan zirkonyum veya porselen dişlerde de görülebilir. Bazı durumlar söz konusu olduğunda dental implant fiyatları kullanılan markaya göre değişiklik gösterebilir. Dental implant cerrahisi ise fiyat değişikliğini etkileyen faktörlerin en başında gelmektedir. Dental implant cerrahisi, bilgisi ve tecrübesi ile birlikte implantın başarısı için oldukça önemlidir. Dental implant materyalleri de fiyatı etkileyen faktörlerden sayılabilir. İmplant kliniğin ve implant üreten firmanın belirlediği fiyat politikası da dental implant fiyatları konusunda önemli bir faktördür.