Dental İmplant Cerrahisi

Dental implant kaba tabirle, insan vücuduyla birebir uyumlu kendi parçasıymış gibi kabul ettiği titanyumdan yapılmış bir vida şeklindeki materyaldir. Çene kemiğine yerleştirilir ve diş kökünün görevini üstlenir. Üzerine yerleştirilen ek parçalarla planlanan protezin ağıza adaptasyonu temin edilir. Modern anlamda 1960’larda ilk üretilmeye başladığından beri üzerinde sürekli araştırmalar yapılan dolayısıyla sürekli bir gelişim içerisinde olan implant teknolojisinin bugün geldiği noktada % 99 ’lık bir başarı oranı ve 3-4 haftalık iyileşme süreleri yakalanabilmiştir.

dental implant cerrahisi 1 - Dental İmplant Cerrahisi

Bir implantın çene kemiğine yerleştirilmesi her ne kadar 10-15 dakikalık bir işlem gibi görünse de ciddi bir cerrahi girişimdir. Ufak hatalar bile tedavi sürecini uzatabilir hatta geri dönüşü çok zor sorunlara yol açabilir.

Bu ciddiyetin farkında olarak, Özel Mersin İdealdent Diş Sağlığı Polikliniklerinde implant tedavileri, multidisipliner yaklaşımla çene cerrahı, protez ve periodontoloji uzmanı diş hekimlerince 3 boyutlu simülasyon programları yardımıyla planlanarak, en üst düzey strerilizasyon protokolleri altında steril ameliyathanelerde gerçekleştirilir.

 

Diş implantlarının avantajları nedir?

Uzun yıllardır dişsiz olan hastaların kullandığı hareketli protezleri kemikte değişim meydana getirdiğinden dolayı zamanla uyumunu kaybederek hareket etmeye, vuruklara neden olmaya başlar. Bu nedenle hareketli protez kullanan hastalar da yemek yeme ve estetik açıdan problemler başlar. İmplant üstüne yapılan protezler sabit bir temelin üstüne yapıldığı için hareket etme veya ağızdan çıkma özelliği bulunmamaktadır. Özellikle ileri yaştaki hastalar için basit cerrahi müdahalelerle daha konforlu bir yaşam sürmelerini sağlamak mümkündür. Hareketli protez kullanan hastalarda implant cerrahisiyle %96’ ya yakın başarı oranıyla ana dişleri gibi işlev gören ve daha estetik dişlere sahip olabilirler.

 

Dental implantların ameliyatı zor mudur?

dental implant cerrahisi 2 - Dental İmplant Cerrahisi

Lokal anestezi altında yalnızca dental implantın yapılacağı bölge uyuşturularak yapılan operasyonlardır ve ağrısız şekilde dolgu yaptırmak kadar ağrısızdır. Operasyon öncesinde hastaya reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonrasında antibiyotik, ağrı kesici ve antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız  hijyeni bakımıyla iyileşme süreci çok daha rahat atlatılır.

 

Dental implant operasyonu sonunda yüzüm çok şişer mi ? Ağrım çok olur mu?

Operasyondan hemen sonra hastaların sağlık durumuna göre kortikosteroidler verilerek şişlik ve ağrı kontrol altına alınabilir. Yanakta hafif şişlik veya renk değişiklikleri beklenir ancak ilk 24 saat yapılan soğuk tampon uygulamasıyla ödem hızlıca azalacaktır. Şiddetli ağrılar görülmez, doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar ilk gün oluşabilecek ağrıyı kolaylıkla kontrol altına almaktayeterlidir.

 

Dental implant süreci nasıldır? Ne kadar zamanda dişlerim tamamlanır?

Üst çenede minimum  3 ay, alt çenede ise minimum 2 aylık bir sürede implantların kemikle birleşmesi beklenir ve üzerlerine porselen kaplamalar yapılır. İnce veya yetersiz kemik varlığında kemik grefti gibi ek işlemler uygulanmışsa bekleme süresi 6 aya kadar uzayabilir.

dental implant cerrahisi 3 - Dental İmplant Cerrahisi

 

Dikişsiz dental implant mümkün müdür?

Üç boyutlu görüntülemeler yapıldıktan sonra hastaya özel hazırlanan cerrahi plaklarla hiçbir kesi ve dikiş olmadan istenilen kadar dental implant yapmak mümkündür.Kliniğimizde rutin olarak uyguladığımız bu yöntem sayesinde hastaların daha az ağrı ve şişlikle implant cerrahisi bitirilerek aynı gün içerisinde dişlere de sahip olabilirler.

 

Dental implantların zarar verme ihtimali var mıdır? Bazen vücut kabul etmiyormuş doğru mu?

Dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. İnsan vücuduna son derece biyouyumlu olan titanyum, her hangi bir alerji riski yaratmayan, toksik olmayan kıymetli bir metaldir.

 

Dental implant uygulamaları bana uygun mu?

Kontrol altında olmayan önemli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi veya yakın dönemde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Ancak hastalık kontrol altına alındığı takdirde implant herkese yapılabilir. Muayenede yeterli kemik saptanamazsa ek işlemlerle önce kemik altyapısı oluşturduktan sonra implantlar yerleştirilebilir.

 

Sigara içiyorum dental implant yaptırabilir miyim?

Yapılan birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde implantın düşme riski normalden 2-3 kat yüksektir.

 

Dental implantlar uzun ömürlü müdür?

Dental implantın ömrü doğal dişler gibidir. Normal ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun yıllar kullanılır.

 

2-3 ay beklemek istemiyorum kendi takma dişlerimi implant ile birlikte kullanabilir miyim?

Evet, mini dental implant teknolojisi sayesinde mevcut hareketli protezler ameliyat sonrasında implantlara adapte edilerek kullanılabilir.

dental implant cerrahisi 4 - Dental İmplant Cerrahisi

İmplant operasyon süresi?

Operasyon süresi implant sayısına ve hastanın durumuna bağlı olarak 10 dakika ile birkaç saat arasında değişebilir. İmplant yerleştirilme prosedürü genellikle lokal anestezi altında yapılır. Çok fazla korku ve endişeleri olan hastalarda sedasyon destekli lokal nanestezi veya genel anestezi tercih edilebilir. Ancak çok sayıda implantın bir seansta yapılması aynı anda otojen kemik alınarak çene şekillendirme gerektiren vakalarda genel anestezi kaçınılmaz bir yöntemdir. İyi bir anestezi yapıldığında hasta hiçbir ağrı duymaz. Postoperatif oluşan ağrılar ise ağrı kesicilerle çok rahat kontrol altına alınır. Yara iyileşmesinde bir olumsuzluk görülmediği takdirde bir hafta sonra dikişler alınır. İmplantın kemikle birleşmesi beklenir.

Operasyondan sonra, implant ile çene kemiğinin birleşmesi için (osteointegrasyon) yaklaşık olarak 2-6 ay kadar beklenir. Eğer gerek görülürse bu dönem süresince hastaya geçici bir protez kullandırılabilir. Daha sonra vakanın özelliğine göre birkaç seans süren bir uygulama ile implant üstü protezler takılır. Bazı uygun koşulların sağlanabildiği durumlarda hiç beklemeden de protez yapılabilmektedir.

 

İmplant tedavisinin dezavantajları nelerdir?

  • Yüksek fiyat
  • Çok özenli ve zaman ayrılarak yapılması gereken ağız hijyeni
  • İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?
  • Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
  • Daha iyi estetik görünüm
  • Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
  • Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı beslenme