Dentoalveoler Cerrahi

Dento Alveoler CerrahiDentoalveoler cerrahi alanı dişlere bağlı olan çene kistleri, protez tutuculuğunu arttıran yöntemler ve kök-ucu reaksiyonları gibi konuları ele alan bilim dalıdır. Geliştirilmiş teknoloji yardımı ile çene kemikleri kalınlaştırılarak, yatay ve dikey yönde bulunan kemiklerin hacmi arttırılmış olur. Dentoalveoler cerrahi yönteminde öncelikle ileri seviye en kaybı oluşan çenelerin kemik kaybı kompansasyonu düşürülerek kemik kaybına neden olan faktörler incelenir. Kemikler osteoporotik olmasından dolayı kaydedilebilme özelliğine sahiptir. Osteoporoz gelişiminde etkili olan birçok neden bulunmaktadır.

Dentoalveoler Cerrahi Nedir?

Dentoalveoler cerrahi nedir, neden yapılır, hangi aşamalar ile gerçekleştirilir gibi konuları merak eden birçok kişi bulunmaktadır. Bu işlemin yapılmasının ana nedeni hem yatay hem de dikey yönde bulunan kemiklerin hacim bakımından arttırılması amaçlanarak gerçekleştirilmektedir. Dentoalveoler cerrahi ileri seviyelerde, kemik kaybı yaşayan hastaların çene kemik kaybı kompansasyonu olduğu tespit edilebilmektedir. Enflamasyon ye da infeksiyon gibi hormonal bozukluklar, kemik kaybı gibi sorunların artmasında önemli rol oynamaktadır. Ağız içinde diş bulunmayan hastaların fonksiyonsuz oluşu bu duruma ekstra katkı sağlamaktadır.

Dentoalveoler Cerrahi Uygulamaları

Dentoalveoler cerrahi uygulamaları birden çok farklı operasyon türleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu türlerin hepsi farklı amaçlar doğrultusunda ve çeşitli yöntemler ile hastalara uygulanmaktadır. Dentoalveoler cerrahi nedir sorusunu şu şekilde anlatmak mümkündür:

Vestibulaplasti

Dudağın ve yanağın iç kısmında ki esnek dokuların derinlik seviyesinin arttırılması ile erken yaşta kaybedilmesi ile ortaya çıkan kemik erimesi sorununa protez stabilizasyonu uyum sağlamayacak bir pozisyona gelmektedir. Bu nedenler Dentoalveoler cerrahi uygulaması, kretin yüzey kısmı daha fazla genişletilerek üst çene, alt çene dil sulkusu ve dudağın daha derin hale getirilmesi işlemine Vestibulaplasti işlemi adı verilmektedir. Bu sayede çıkıntılar giderilerek çene daha işlevsel bir hale getirilir.

Frenektomi

Bazı kişilerde üst kısımda yer alan dudak uzun ve dişler ile olan bağlantısı daha fazla olabilmektedir. Genellikle bu durum ön dişlerde aralanma ve kötü bir görünüme sebebiyet verebilmektedir.  Kötü görünümün yanı sıra Dentoalveoler cerrahi uygulamaları çiğneme ve konuşma bozuklukları gibi birçok faaliyetin de olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Hastanın dişlerinde bir kayıp yaşandığı taktirde bağlantı kısımlarına tedavi uygulanması gerekebilmektedir. Frenilum adı verilen bölgenin uzun olması nedeni ile ön diş bölgesinde kırılma ya da güçsüzleşme gibi durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Kimi kişilerde ise dilin ağzın alt tabanında bağlantı kurduğu bölgede zaman zaman kısalık gözlemlenebilmektedir. Bu tip durumlarda dil hareketi ve konuşma yetisini kaybeden kişilerin hayat şekilleri kötü bir yönde etkilenebilmektedir. Bu tip durumlar karşısında Dentoalveoler cerrahi uygulamaları içerisinde bulunan Frenektomi işlemi uygulanmaktadır.

Apikal Rezeksiyon

Dentoalveoler cerrahi operasyonları içerisinde bulunan Apikal Rezeksiyon işlemi ile etkilenen diş kökünün uç kısımlarının kesilmesi ile bulunduğu kısımdan uzaklaştırılması ve eski konumundaki enfeksiyonlu parçanın temizlenmesine denmektedir. Apikal Rezeksiyon çoğu zaman, yapılan kanal tedavilerinin başarısız olması gibi durumlar söz konusu olduğu taktirde yapılmaktadır. Dentoalveoler cerrahi nedir ya da nasıl uygulamalar yapılır gibi konularda araştırma yapan kişiler için bu tip bir açıklama yapmak mümkündür.

Dentoalveoler Cerrahi Enfeksiyonları

Dentoalveoler cerrahi işlemi birçok diş protezi, ağız ve diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış aynı zamanda hastalarının konuşma, çiğneme ve benzeri hareketleri yapabilmelerini amaç edinerek geliştirilmiş bir alandır. Bu nedenle diş ve diş çevresinde bulunan çene kemiklerinin bulunduğu kısımda oluşan iltihaplanma, kırılma, çürüme gibi etmenleri ortadan kaldırmak için uygulanmaktadır. Dentoalveoler cerrehi operasyonlarında diş kökünün uç kısmında kist bulunan kişiler için sadece diş çekimi tek başına yeterli tedavi yöntemi niteliği taşımamaktadır. Bu sebeple birden fazla dişin de çekilmesini gerektiren sorunlar ile karşılaşılabilmektedir. Dentoalveoler enfeksiyonları şu özellikler ile belirlenebilmektedir:

  • Genel olarak kistler yavaş büyümektedirler,
  • Keskin bir yapıya sahip olan radyolusent bölgeleridir,
  • Dentoalveoler cerrahi işlemi enfeksiyonlar, genellikle kist oluşumunun belirlenebilmesinde etken rol oynamaktadırlar.
  • Çok fazla büyümesi halinde nadir bir şekilde görülse de çene kemiğinde çürüme, kırılma gibi sonuçlara neden olabilmektedirler.

Dentoalveoler enfeksiyonlar bu tip özelliklere sahip olabilmektedirler. Dentoalveoler apseler kendilerini aşırı miktarda ağrı, sızı gibi belirtiler ile belli edebilmektedir. Kistlere oranla erken teşhis şandı apselerde daha fazla bulunmaktadır. Dentoalveoler apse nedir gibi bir merak içerisinde olan kişiler için şu şekilde bir açıklama yapmak mümkündür:

  • Dentoalveoler apseler bir bölgede biriken irinlerin, o kısımda oluşan şişlikler meydana gelmesi ile ortaya çıkmaktadır.
  • Çoğu zaman kendini ağrı, sızı, bölgede şişlik ve kızarıklık şeklinde belirti göstermektedir.
  • İrin toplanan bölgede aşırı ateş oluşumu da gerçekleşebilmektedir.

Bu tip durumlarda Dentoalveoler ankiloz meydana gelebilmektedir. Dentoalveoler ne demek gibi bir konuda araştırma yapılması halinde çok sık bir şekilde karşılaşılan bu durum kişinin çene kemiğinin hareket etmesine engel olarak kişiyi birçok fonksiyonel hareketten mahrum bırakabilir. Dentoalveoler ankiloz tedavisinde yapılan işlemler ile kişi hareket kısıtlılığından kurtularak daha kaliteli bir yaşam sürebilir.